Kategoria

Pralnia w sztuce


lis 06 2014 Suszarka do ubrań
Komentarze: 0

urządzenie AGD jak nazwa wskazuje  służy do suszenia ubrań, obecnie najczęściej zasilane elektrycznie. Do takiej suszarki ubrania wkłada się do bębna, podobnie jak w pralce automatycznej, najczęściej po uprzednim ich upraniu. Czesto pralki mechaniczne sa wzposazone w suszarke mamy wtedy uzadzenie 2 w 1.

Suszarki do prania elektryczne były poprzedzane przez ręczne suszarki, które nie tyle suszyły ubrania, ile odciskały je z wody, przez co czas schnięcia był krótszy. Mianem suszarki do ubrań określa się rowniez rodzaj składanego stelażu, na którym rozwiesza się mokre ubrania.

Suszarki sterowane są mechanicznie (czasowo) lub za pomocą elektronicznego programatora, który umożliwia dokładne i precyzyjne suszenie.

industrystock : :
gru 01 2008 pralnia w sztuce
Komentarze: 0

Moja piękna pralnia (ang. My Beautiful Laundrette)

jest to brytyjski melodramat filmowy z 1985 roku w reżyserii debiutującego w  tej roli  Stephena Frearsa. Scenariusz filmu ukazał się pod tym tytułem w wersji książkowej również w Polsce, jako książka odniósł również duży sukces.

 

Film opowiada o zderzeniu dwóch światów - Europy i Azji, chrześcijaństwa i islamu. Jednak przede wszystkim  jest  to liryczna opowieść o uczuciu o  miłości. Cała akcja rozgrywa się w środowisku londyńskich Pakistańczyków. Omar (głównych bohater) to bezrobotny chłopak mieszkający ze swym upośledzonym ojcem pogrążonym alkoholizmie. Jego wuj zatrudnia go w myjni samochodowej, a kiedy okazuje się, że Omar ma talent do finansów, pozwala mu kierować podupadającą, tytułową pralnia. Omar zatrudnia do pomocy Johnny'ego, swojego przyjaciela z dzieciństwa. Pralnia zaczyna dobrze funkcionować a  Johnny i Omar nawiązują płomienny  romans. Rodzaje gry w kalambury pokaż ten film w kalamburach.

 

 

Nominacje i nagrody

 

Film ten został wyróżniony na wielu festiwalach zyskał również wiele nagród:

1986: New York Film Critics Circle Awards – nagroda dla Hanifa Kureishi za najlepszy scenariusz, dla Daniela Day-Lewisa za najlepszą rolę drugoplanową National Board of Review Avard – nagroda dla Daniela Day-Lewisa za najlepszą rolę drugoplanową 1987: National Society of Film Critics Awards – nagroda dla Hanifa Kureishi za najlepszy scenariusz Independent Spirit Awards – nominacja do nagrody specjalnej Evening Standard British Film Awards – nagroda dla Stephena Frearsa za najlepszy film BAFTA Awards – nominacja dla Saeed Jaffrey w kategorii najlepszej roli drugoplanowej i dla Hanifa Kureishia w kategorii najlepszy oryginalny scenariusz Oscar – nominacja dla Hanifa Kureishi w kategorii najlepszy scenariusz filmowy